Gå till innehåll
Värnamo Bouleklubb
Värnamo Bouleklubb

Ett förtydligande...

....angående kostnader för sanktionerade tävlingar:

Då det har varit oroligt (med all rätt) bland medlemmarna, med mycket oklarheter och ryktesspridningar över kostnader för de sanktionerade tävlingarna, är det kanske på plats med ett förtydligande vad som gäller nu.
Kostnaderna skenade iväg under 2022, och detta uppmärksammades av styrelsen, som tog ett beslut den 29/9 -22 med följande text, ett utdrag från det protokollet:

"Beslut fattades om att klubben fr o m 2023-01-01 kommer att betala startavgifter för klubbmedlemmar som deltar i SM, seriespel samt DM, klubben sponsrar även för milersättning med 25:- per mil, max 35 mil enkel resa. Vid längre resor betalas max 400 kr per person vid ovan nämda tävlingar. Inga ersättningar utgår från klubben för övernattningar/ boende under 2023 för nämda tävlingar. Övriga tävlingar betalar var och en för sig."

Hoppas detta förklarar hur läget är för dagen, och att vi lägger oroligheterna bakom oss, och gläds åt de fina framgångar som skördats, både på sanktionerade tävlingar och på inbjudningstävlingarna av våra duktiga spelare!

Rulla kloten väl! //kurt

Sommartävling

Publicerad: 2023-05-30

Senast uppdaterad: 2023-06-01

Författare: Kurt Svensson

Besöksadress

Mossle - Värnamo

Postadress

Värnamo Bouleklubb
Anders Sällberg
Tunadalsgatan 18
331 37 Värnamo

På Facebook, sök efter:
värnamo bouleklubb

Klubbens BG
5785-0000

Swish
123 231 72 20

Kontakta oss:

...om föreningen och speltider:
anderssallberg@gmail.com

...eller för synpunkter om hemsidan:
kurt.svensson@gmail.com